Jana Pýchová

Foto: archiv BeMama

Jmenuji se Jana Pýchová a jsem lektorkou pilates clinic method a specialistkou zdravého pohybu.

Pohybu a sportu se věnuji od malička. První byl sokol, od pěti let moderní gymnastika, pak plavání, tancování, volejbal, později zumba, trx, a pilates. To jsou sporty, které na mě měly největší vliv, a kterým jsem se nějaký čas opravdu věnovala. Jinak je toho samozřejmě daleko víc, miluju lyžování atd., horská turistika mě provází celým životem.

Bez sportování jsem si nedokázala svůj život představit. A přesto pak přišla na pár let odmlka. Důvodů bylo víc, ale ten poslední a nejpodstatnější bylo narození miminka. Byla jsem rozhodnuta, že všechen svůj čas hodlám věnovat jemu. Co vám budu vykládat, nebylo to úplně moudré a rozhodně ne zdravé rozhodnutí, jak pro mé tělo tak si troufnu říct, ze ani pro mou rodinu;) Na sebe samu už mi nezbyl vůbec žádný čas, nebo spíš chuť ani energie cokoli dalšího ještě dělat.

Nevím, jak jsem mohla zapomenout, že právě sport mě vždycky energií nabíjel. Dva roky uplynuly jako voda, další miminko nepřicházelo, za to přišly bolesti. Začaly mě bolet záda, nejprve v bedrech, pak postupně celá, takže krční páteř, hlava, hrudník. Nálada mi klesala, protože jsem se nemohla dobře vyspat, nemohla jsem ležet na břiše ani na zádech, jen v určitých pozicích na boku. Věděla jsem, ze musím začít cvičit, ale zároveň mě napadlo, ze bych se vlastně ráda dozvěděla víc, o tom jak to v těle funguje, s čím je důležité začít a proč.

A tak jsem objevila IQ Pohyb Akademii. A mužů říct, že absolutně předčili moje očekávání. Udělala jsem si akreditaci pilates (pilates clinic) se státní zkouškou, jehož praktická část nebyla jen o jednotlivých cvicích a pozicích, ale především o správném navádění a postavení a držení celého těla. V teoretické části jsme se věnovali základům anatomie, výživy, jednotlivým specifickým skupinám, první pomoci atd. Po absolvování zkoušky jsem si připadala nabitá informacemi, ale hlavně – ustoupily moje bolesti. Už jen z těchto základů jsem byla schopná si sama sobě pomoci. A zrovna si u mě kamarádka, maminka ročního miminka, stěžovala, jak ji bolí krční páteř. Neměly jsme moc času, tak jsem ji jen předvedla jeden cvik, navedla ji do něho, a řekla, že když nebude spěchat a pohlídá si nastavení, musí se ji ulevit. A už následující den mi volala, že to je neuvěřitelné, ale že to vážně zabralo. Nevím, jestli to tenkrát byly erupce na slunci, nebo opravdu moje pomoc, ale pro mě to znamenalo strašně moc, a já si uvědomila, že pomáhat lidem od bolesti mě neuvěřitelně naplňuje.

Vím, nejsem žádná fyzioterapeutka, ale jsem nadšenec, který sám poznal, že malá změna ve stereotypním držení těla dělá zázraky. A když se je naučíte přenést do každodenního života, jste ušetřeni bolestem napořád. Díky Lucce jsem mohla začít vést lekce pilates clinic pro BeMama. A pokračuji ve studiu. Mám za sebou semináře o zdravém chodidle a pánevním dnu. V září se chystám na fyziokurz Fit v těhotenství a po porodu. Pilates clinic je výborný jako prevence proti bolestem i špatné náladě:) doporučuji ho všem, a samozřejmě nám maminkám především – najděte si chvilku taky na sebe a udělejte něco pro sebe a své tělo. 

Certifikace a osvědčení:

2023

  • Pilates clinic method Matwork 2 – intermediate & advanced (IQ Pohyb Akademie)
  • Pohybový specialista (IQ Pohyb Akademie)

2022

  • Principy posilování stabilizačního systému core (IQ Pohyb Akademie)
  • Pilates clinic method Matwork 1 (IQ Pohyb Akademie)

2020

  • Instruktor pilates se státní zkouškou (IQ Pohyb Akademie)
  • Chodidlo a noha (IQ Pohyb Akademie)
  • Pánevní dno (IQ pohyb Akademie)
  • Fit v těhotenství a po porodu (Fyzio P, Klatovy)